Typy strojčekov

V našej ambulancii používame k liečbe strojčeky snímateľné (vyberacie) i fixné, stále nalepené na zuboch.
Snímateľné aparáty používame hlavne k liečbe menších nepravidelností u detí aj dospelých a naopak k predliečeniu veľkých nepravidelností u detí pred liečbou fixným strojčekom. Štandardne ich tiež používame v retenčnej (udržiavacej) fáze po liečbe fixným strojčekom.
Vo väčšine prípadov však používame fixné aparáty, ktoré umožňujú dosiahnutie precíznych výsledkov aj u pomerne zložitých porúch. Iba fixné aparáty totiž umožňujú úplne kontrolovaný pohyb zubov vo všetkých smeroch.

Fixný aparát (strojček pevne nalepený na zuby)
Fixný strojček je pevne nalepený na zuby, takže sa nedá vyberať z úst. Skladá sa zo zámkov a krúžkov, ktoré sa lepia na zuby. Tieto sú spojené drôtom, ktorým alebo po ktorom posúvame zuby a tvarujeme zubné oblúky.

Základné časti fixného aparátu :

1. zámky (brekety)
Zámky sa môžu líšiť prevedením i materiálom, z ktorého sú vyrobené a spôsobom naviazania oblúka. Rozdiel je však predovšetkým estetický. Liečebný efekt je u všetkých moderných zámkov podobný.

Typy zámkov podľa materiálu :

A, kovové : univerzálne zámky s ideálnymi mechanickými vlastnosťami používané u väčšiny pacientov. Sú veľmi presné, odolné, v prípade nutnosti sa dajú bez problémov sňať a znovu nalepiť.

B, keramické : estetické, priehľadné zámky. Nové typy týchto zámkov majú vlastnosti porovnateľné s kovovými

C, zafírové : nové, veľmi estetické, priehľadné zámky vyrobené z čistého zafíru. Zafír je známy ako druhý najtvrdší minerál. Každý zámok je vyrobený z jedného kryštálu, jeho štruktúra je teda monokryštalická a následne je vybrusovaný do perfektne hladkého povrchu, čo pre pacienta poskytuje komfort jemnosti a stálosť krištáľovo čistého vzhľadu. Zafírové zámky sa dajú použiť aj v kombinácii s „bielymi“ drôtmi, ktoré ešte zvyšujú dokonalý estetický efekt.



Typy zámkov podľa umiestnenia :
A, klasické, vestibulárne : nalepené na prednej strany zubov, najčastejšie používané, komfortné, rýchly návyk pre pacienta, výborná kontrola, manipulovateľnosť pre lekára
B, neviditeľné, lingválne : nalepené na vnútornej strane zubov, pre okolie neviditeľné, Je to najluxusnejšia varianta ortodontickej liečby. Veľmi náročná práca v ordinácii i v laboratóriu. Môžu dráždiť jazyk a predstavovať prekážku pri reči, hlavne v 1. mesiaci liečby. Všetok diskomfort je ale vyvážený excelentnou estetikou.

Typy zámkov podľa prichytenia drôtu :
A, klasické : môžu byť prichytené kovovými ligatúrami alebo gumovými ligatúrami rôznych farieb podľa vlastného výberu. Viac tu...
B, samoligujúce : zámky majú v sebe uzatvárací mechanizmus pre uchytenie drôtu, tým sú o niečo robustnejšie, väčšie, poskytujú väčší diskomfort pre pacienta, horšiu kontrolu rotácie zubov, ale sú hygienickejšie, bez trenia, stačí menej návštev v ambulancii počas liečby.
    
Samoligujúce a pritom celokeramické zámky /Damon/ :
Určite najslávnejšie a podľa názoru mnohých aj najlepšie zámky na svete. Novinka v našej ambulancii. Celokeramické zámky, ktoré samy držia drôt. Ten môže voľne preklzávať zámkom. Minimálne trenie je dôvod, prečo niektoré výskumy uvádzajú skrátenie doby liečby o cca jednu tretinu. Vďaka nízkemu treniu je možné používať aj veľmi malé sily. Pri použití s „bielymi“ oblúkmi sú prakticky neviditeľné a pritom maximálne komfortné pre pacienta. Tieto zámky odporúčame pacientom s najvyššími nárokmi na vzhľad fixného aparátu.
 
Typy zámkov podľa prevedenia :


A, klasické, Rothové zámky : štandardné zámky s jednou drážkou a štyrmi krídelkami.



B, Cannon zámky : vynikajúce malé zámky s dvomi drážkami, umožňujúce jednoduché oddelenie síl od momentov, prídavná, guľatá, krátka drážka poskytuje nižšie trenie, teda rýchly pohyb zubov, urýchľuje prvú fázu liečby, nivelizáciu, taktiež posun zubov a dvíhanie zhryzu. Stále viac ich používame v našej ambulancii pre lepší komfort pre pacienta i pre lekára.



C, Alexandrové zámky : výborné zámky s kratšou drážkou a prídavnými krídelkami, poskytujúce jednoduchšiu kontrolu rotácie zubov a menej častú výmenu oblúkov.





2. krúžky
Nie je tomu tak dávno, keď sa cementovali krúžky na všetky zuby. Dnes sa používajú len na zadné zuby, stoličky a to najmä vtedy, keď je nutné použiť podnebný oblúk alebo extraorálny ťah. Výhodou krúžkov je ich veľká odolnosť a pevnosť, čo umožňuje použiť oproti zámkom oveľa väčšie sily na veľké zadné zuby.

3. drôty
Pomocou ortodontických drôtov rôzneho tvaru a materiálu rovnáme zuby do pravidelných oblúkov. Postupne prechádzame od mäkkých guľatých drôtov s tvárovou pamäťou ku hrubým hranatým oblúkom, umožňujúcim 3D priestorový pohyb.

Ďalšie často používané prvky fixného aparátu : Viac...

Snímateľný aparát (vyberateľný strojček na zuby)
Snímateľný aparát si pacient sám vkladá a vyberá z úst. Doba nosenia závisí od typu aparátu a odchýlky chrupu. Snímateľný strojček môže mať rôzny tvar a formu, najčastejšie sa skladá zo živicového tela, drôtených spôn a aktívnych prvkov (skrutky, pružiny,..).    
Snímateľný aparát sa dnes používa menej ako v minulosti, keď na trhu ešte nebol k dispozícii fixný aparát. Snímateľný strojček pracuje menej efektívne a menej spoľahlivo. Pracuje, len keď je v ústach. Vo všeobecnosti platí, čím dlhšia je doba nosenia, tým rýchlejšie sa dostaví požadovaný výsledok, liečba je rýchlejšia. Mimo úst nepôsobí a pri dlhšej pauze v nosení sa dosiahnutý výsledok rýchlo vracia a pri rigidnom type strojčeka sa už nedá nasadiť. Veľmi obmedzený je tiež rozsah pohybu zubov. Aj tak majú snímateľné aparáty svoje využitie.
Snímateľné aparáty používame hlavne k liečbe menších nepravidelností u detí aj dospelých a naopak k predliečeniu veľkých nepravidelností u detí pred liečbou fixným strojčekom. Štandardne ich tiež používame v retenčnej (udržiavacej) fáze po liečbe fixným strojčekom.

Základné typy snímateľných strojčekov :
1. Clear Aligners – liečba technikou priehľadných fólii, „neviditeľný strojček“
Systém priehľadných neviditeľných fólii je veľkým hitom v západnej Európe.
Používajú sa u dospelých pacientov, ale len pri liečbe malých estetických nepravidelností. Je nutné ich nosiť celý deň okrem jedenia a čistenia zubov.
2. Platňové
Používajú sa najmä na úpravu hĺbky zhryzu, šírky oblúkov, záhryzu zubov, ale aj k retencii, udržaniu výsledku liečby po liečbe fixným aparátom.
3. Clonové
Používajú sa najmä na liečbu ortodontických odchyliek vzniknutých na podklade zlozvykov.
4. Funkčné
Používajú sa najmä na úpravu medzičeľustných vzťahov (predhryz, obrátený zhryz) a liečbu funkčných porúch.
5. Myofunkčné
Sú navrhnuté pre zmenu nesprávneho stereotypu svalstva ústnej dutiny. Sú veľmi účinne pri odstraňovaní chybných myofunkčných návykov ako dýchanie ústami, nesprávne prehĺtanie, chybné postavenie jazyka a ďalších odchyliek narúšajúcich správny vývoj tváre a zubov.
6. Essixové, retenčné fólie
Sú vylisované priehľadné fólie presne podľa tvaru zubov a zubných oblúkov. Udržujú pomery v ústach dosiahnuté ortodontickou liečbou. Veľmi presné zhotovenie zaručuje pohodlné nosenie, neprekážajú pri reči a priehľadnosť ich robí neviditeľnými. U pacientov po liečbe fixným aparátom sú veľmi obľúbené.
7. Pozicionéry
Obdoba systému priehľadných fólii, fólie sú hrubšie, mäkšie a pružnejšie. Odpadá potreba zhotovenia viacerých fólii.

Individuálne vyhotovené výrobky nášho ortodontického laboratória