Kto je ortodontista / čeľustný ortopéd?
Zubný lekár špecializovaný na liečbu pomocou strojčekov. Po úspešnom 6-ročnom štúdiu medicíny, 3-ročnom postgraduálnom štúdiu a praxi v stomatológii, zakončenom 1. atestačnou praktickou a teoretickou skúškou, absolvoval ďalšie 3-ročné postgraduálne štúdium a prax v ortodoncii, ktoré zakončil 2. špecializačnou skúškou, atestáciou a obhajobou odbornej práce.
Ako poznám, že potrebujem vyhľadať čeľustného ortopéda?
Ak mám
Nie je stanovený presný vek, kedy treba začať ortodontickú liečbu. AAO (Americká Asociácia Ortodontistov) odporúča návštevu čeľustného ortopéda vo veku 7 rokov. V tomto veku má väčšina detí zmiešaný chrup (mliečne i stále zuby), čo umožňuje skorú diagnostiku a korekciu zubov a čeľustí bez potreby extrakcie (trhania) stálych zubov a chirurgických operácii v budúcnosti. Vždy je lepšie prísť skôr ako neskoro.
Do koľko rokov je možné vyrovnávať zuby?
Zuby je možné vyrovnávať v ktoromkoľvek veku. Viac ako 30% našich pacientov je dospelých. Máme pacientov aj po 60tom roku života.
Ak budem nosiť strojček na zuby, ako dlho liečba potrvá?
Dĺžka liečby závisí od závažnosti odchýlky, veku, typu použitého aparátu, zvolenej techniky a v neposlednom rade od pacientovej spolupráce. Liečba fixným strojčekom priemerne trvá 1-2 roky. Pri veľmi malých poruchách len niekoľko mesiacov.
Aké časté sú návštevy u čeľustného ortopéda?
Kontroly liečby fixným aparátom prebiehajú podľa potreby raz za 4 až 8 týždňov, u snímacích strojčekov raz za 3 mesiace.
Potrebujem odporúčanie na čeľustnú ortopédiu?
Nie. Odporúčanie nie je potrebné.
Kedysi som mal/mala rovné zuby ale pokrivili sa mi, prečo?
Tak ako celé ľudské telo ani zuby nie sú odolné voči starnutiu. Vplyvom hryzenia sú opotrebovávané a tlačené smerom vpred a preto vekom dochádza k miernemu stesnaniu hlavne predných zubov.
Mám strach z ošetrenia u zubára, nebolí to?
Ošetrenie u čeľustného ortopéda je úplne bezbolestné. Ak sú sily správne dózované a strojček je komfortný, tzv. „jogurtové zuby“ sú približne iba 4 dni. Potom sa strojček stáva neoddeliteľnou súčasťou úst, nevníma ho pacient, ani jeho okolie.
Mám v priebehu ortodontickej liečby navštevovať zubného lekára?
Určite áno! Treba naďalej absolvovať preventívne prehliadky a ďalšie potrebné ošetrenia u svojho odborného zubného lekára, bez ohľadu na zvolenú ortodontickú liečbu.
Ako sa starať o zuby s nalepeným strojčekom?
Pri čistení používame klasickú kefku, jednozväzkovú kefku a medzizubné kefky, najlepšie po každom jedle. Každý pacient je dôsledne inštruovaný diplomovanou dentálnou hygieničkou a všetky potrebné pomôcky sú mu individuálne doporučené.
Je potrebné sa obmedzovať v jedle pri strojčeku nalepenom na zuboch?
Nie. V jedle sa obmedzovať netreba, výživa je dôležitá. Všetky tvrdé veci (jablká, mrkva kaleráb, čerstvá kôrka od chleba...) je potrebné, ale pokrájať alebo postrúhať a jesť na zadných zuboch. Platí zásada: čím tvrdšia strava, tým ju treba na menšie kúsky pokrájať. Pri zahryznutí do nich by mohlo dôjsť k odlomeniu zámku. Zámky sú odolné na tlak a ťah ale strihom sa uvoľnia. Ovocie s kôstkou je treba pri konzumácii odkôstkovať. Veľmi lepivé sladkosti ako karamelky je lepšie mimo úst nechať rozpustiť a potom vypiť. Žuvačky je možné si dopriať, ale odporúčame si vyberať nelepivé druhy.
Bude mi strojček prekážať pri mojich školských a mimoškolských aktivitách ako šport, hra na hudobné nástroje, spev?
Nie, ale u kontaktných športov je vhodné používať chrániče.
Chcem si dať vyrovnať zuby, ale nechcem, aby bolo strojček vidieť. Dajú sa vyrovnať zuby pomocou snímacieho (vyberacieho) strojčeka aj v dospelosti?
Liečba snímacím strojčekom je možná aj v dospelosti. Je na výber viacero možností liečby vyberacím strojčekom. Vo všeobecnosti však je nutné nosiť snímací aparát prakticky permanentne a napriek tomu je možná úprava len malých odchyliek. Preto odporúčame liečbu fixným (pevným) strojčekom.
Je možná liečba lingválnym neviditeľným strojčekom. Treba sa ale pripraviť na značný diskomfort, najmä dráždenie jazyka a s tým spojené problémy pri reči.
Pacientom s najvyššími nárokmi na vzhľad fixného aparátu preto odporúčame nový veľmi estetický zafírový typ strojčeka v spojení s bielymi oblúkmi. Viac tu...
Je nutné trhať stále zuby pri ortodontickej liečbe?
Je niekoľko možností, ako narovnávať krivé zuby bez toho, aby ste sa s niektorými museli navždy rozlúčiť. Predtým Vás ale čaká dôkladné vyšetrenie, nafotenie vášho stavu, röntgen, odtlačky zubov a zhotovenie sadrových modelov. Všetko treba dôkladne analyzovať a zhodnotiť. Sú prípady, keď sa trhaniu zubov vyhnúť nedá, ale väčšinou vieme nájsť spôsob, ako sa zaobísť bez trhania.
Kedy je potrebné dieťaťu operovať uzdičku, ktorá robí medzeru medzi zubami.
Nie skôr, ako sa prerežú trojky, prípadne až sedmičky (druhé stoličky). Dovtedy sa vyvíja čeľusť a výška úponu uzdičky sa mení. Pokiaľ zlý úpon pretrváva, odporúčame najskôr ortodontický uzáver medzery a potom prípadný chir. zákrok. Vzniknutá jazva potom udržuje zuby pri sebe. Ak by uzáveru medzery predchádzala operácia, vzniknutá jazva by kládla odpor pri následnom ortodontickom uzávere medzery.
Dajú sa opraviť kazy počas liečby fixným aparátom (strojčekom nalepeným na zuboch napevno)?
Samozrejme áno. Pred návštevou svojho ošetrujúceho zubného lekára Vám z kazom postihnutého zuba odstránime ortodontický oblúk a breketu(zámku). Po ošetrení nalepíme na ošetrenú oblasť naspäť súčiastky strojčeka.
Dá sa so strojčekom bozkávať?
Samozrejme áno.
Ak mám alergiu na kov, môžem mať strojček?
Samozrejme áno. Alergiu budeme evidovať v zdravotnej dokumentácii a odporučíme vám kovové zámky bez niklu, prípadne keramické, zafírové zámky. V liečbe budeme používať ortodontické drôty bez obsahu niklu.
Dá sa so strojčekom chodiť do sauny?
Samozrejme áno. Strojček sa zohreje maximálne na teplotu ľudského tela.
Mám zub schovaný v kosti, nevyrástol mi, čo sa s tým dá robiť?
Je možné ho ortodonticky zaradiť do zubného oblúka, vytrhnúť alebo ponechať na mieste a sledovať. Stanovenie pre Vás najlepšej možnosti závisí od viacerých faktorov, preto je nutné osobné stretnutie, konzultácia u čeľustného ortopéda.
Nemám založený zub, nevyrástol mi, čo sa s tým dá robiť?
Možností je viac. Je možný ortodontický posun susediacich zubov a uzavretie medzery, je možné ortodontické otvorenie priestoru a náhrada chýbajúceho zuba (autotransplantát, implantát, rochetova dlaha, mostík, atď.). Stanovenie pre vás najlepšej možnosti závisí od viacerých faktorov, preto je nutné osobné stretnutie, konzultácia u čeľustného ortopéda.
Kvôli práci mi nemôže byť vidno strojček. Je možné mať „neviditeľný“ strojček?
Samozrejme. Možností je viac ako napriklad použitie lingválneho strojčeka, systému priehľadných fólii, zafírového strojčeka v kombinácii s bielymi oblúkmi, atď. Stanovenie pre vás najlepšej možnosti závisí od viacerých faktorov, preto je nutné osobné stretnutie, konzultácia u čeľustného ortopéda. Viac tu...
Ako bude liečba prebiehať?
Vždy je potrebná čeľustno-ortopedická konzultácia a písomné stanovisko o predbežnom vyšetrení a posúdení potrebnosti liečby. Viac tu...
V priebehu ortodontickej liečby budem potrebovať vyšetrenie hlavy magnetickou rezonanciou, bude to problém?
Nie, pokiaľ sa nejedná o MRI vyšetrenie v oblasti čeľustí. Viac o MRI a Ortodoncia (Sťiahnuť PDF formát - 0,7MB)
Koľko stojí strojček na zuboch?
Hradí sa liečba, nie strojček. Ortodontická liečba je všade vo svete finančne náročná. Je to dané veľmi drahými a kvalitnými súčiastkami aparátov (americkí a nemeckí výrobcovia), náročnosťou práce vysoko kvalifikovaného personálu i nutnosťou mať k dispozícii široké spektrum pomôcok. Liečebné výkony pri liečbe fixnými strojčekmi trvajú náležitý čas a takmer nikdy nie je celá liečba dokončená za menej ako 12 – 15 návštev. Cena závisí od náročnosti, dĺžky trvania, zvolenej techniky, použitého materiálu a prístrojového vybavenia. Viac tu...
Ako si dohodnem stretnutie?
Je možné sa objednať osobne, telefonicky alebo pomocou on-line elektronického formulára. Viac tu...
Zubný lekár špecializovaný na liečbu pomocou strojčekov. Po úspešnom 6-ročnom štúdiu medicíny, 3-ročnom postgraduálnom štúdiu a praxi v stomatológii, zakončenom 1. atestačnou praktickou a teoretickou skúškou, absolvoval ďalšie 3-ročné postgraduálne štúdium a prax v ortodoncii, ktoré zakončil 2. špecializačnou skúškou, atestáciou a obhajobou odbornej práce.
Ako poznám, že potrebujem vyhľadať čeľustného ortopéda?
Ak mám
- predhryz, horné predné zuby mi výrazne trčia vpred, pred dolným zuboradím /výrazné horné zuby, esteticky rušivé u oboch pohlaví, sklon k úrazom a kazivosti, paroproblémom/
- záhryz, je to naopak, dolné zuboradie je dominantné /výrazná brada, esteticky veľmi rušivá najmä u žien/
- hlboký zhryz, pri záhryze je viac ako 1 dolných zubov prekrytá horným zuboradím /dominantný nos a vrásky okolo úst, nehojace sa kúty, starecké rysy tváre/
- otvorený zhryz, pri zavretí úst sa zuby nestretajú, zlý uzáver úst /zle sa mi odhrýza a vyslovuje, jazyk vkladám medzi zuby, vytekajú sliny/
- asymetriu stredu zuboradí, asymetriu tváre, brady, nosa /asymetrická tvár, esteticky veľmi rušivý profil /
- stesnané zuby /zuby sa mi zle čistia, často sa usádza zubný kameň, často sa kazia/
- medzery medzi zubami /moja reč je sykavkovitá, šušlavá/
- bruxizmus, zuby výrazne alebo nerovnomerne olámané, opotrebované /mám problémy s estetikou, v noci škrípem zubami/
- problém odstrániť zlozvyk u dieťaťa /vkladám palec, cudzie predmety do úst, podsúvam si dolnú peru /
- bolesti pri otváraní úst, zatváraní úst /počujem zvuky, až cítim bolesť pri otváraní, zatváraní úst/
- málo atraktívny, nevyvážený úsmev /pri úsmeve je málo vidieť horné zuby alebo naopak, je veľmi vidieť zuby aj ďasná/
- moje dieťa je už štvrtákom /má viac ako 10 rokov a stav jeho chrupu nezhodnotil čeľustný ortopéd/
Nie je stanovený presný vek, kedy treba začať ortodontickú liečbu. AAO (Americká Asociácia Ortodontistov) odporúča návštevu čeľustného ortopéda vo veku 7 rokov. V tomto veku má väčšina detí zmiešaný chrup (mliečne i stále zuby), čo umožňuje skorú diagnostiku a korekciu zubov a čeľustí bez potreby extrakcie (trhania) stálych zubov a chirurgických operácii v budúcnosti. Vždy je lepšie prísť skôr ako neskoro.
Do koľko rokov je možné vyrovnávať zuby?
Zuby je možné vyrovnávať v ktoromkoľvek veku. Viac ako 30% našich pacientov je dospelých. Máme pacientov aj po 60tom roku života.
Ak budem nosiť strojček na zuby, ako dlho liečba potrvá?
Dĺžka liečby závisí od závažnosti odchýlky, veku, typu použitého aparátu, zvolenej techniky a v neposlednom rade od pacientovej spolupráce. Liečba fixným strojčekom priemerne trvá 1-2 roky. Pri veľmi malých poruchách len niekoľko mesiacov.
Aké časté sú návštevy u čeľustného ortopéda?
Kontroly liečby fixným aparátom prebiehajú podľa potreby raz za 4 až 8 týždňov, u snímacích strojčekov raz za 3 mesiace.
Potrebujem odporúčanie na čeľustnú ortopédiu?
Nie. Odporúčanie nie je potrebné.
Kedysi som mal/mala rovné zuby ale pokrivili sa mi, prečo?
Tak ako celé ľudské telo ani zuby nie sú odolné voči starnutiu. Vplyvom hryzenia sú opotrebovávané a tlačené smerom vpred a preto vekom dochádza k miernemu stesnaniu hlavne predných zubov.
Mám strach z ošetrenia u zubára, nebolí to?
Ošetrenie u čeľustného ortopéda je úplne bezbolestné. Ak sú sily správne dózované a strojček je komfortný, tzv. „jogurtové zuby“ sú približne iba 4 dni. Potom sa strojček stáva neoddeliteľnou súčasťou úst, nevníma ho pacient, ani jeho okolie.
Mám v priebehu ortodontickej liečby navštevovať zubného lekára?
Určite áno! Treba naďalej absolvovať preventívne prehliadky a ďalšie potrebné ošetrenia u svojho odborného zubného lekára, bez ohľadu na zvolenú ortodontickú liečbu.
Ako sa starať o zuby s nalepeným strojčekom?
Pri čistení používame klasickú kefku, jednozväzkovú kefku a medzizubné kefky, najlepšie po každom jedle. Každý pacient je dôsledne inštruovaný diplomovanou dentálnou hygieničkou a všetky potrebné pomôcky sú mu individuálne doporučené.
Je potrebné sa obmedzovať v jedle pri strojčeku nalepenom na zuboch?
Nie. V jedle sa obmedzovať netreba, výživa je dôležitá. Všetky tvrdé veci (jablká, mrkva kaleráb, čerstvá kôrka od chleba...) je potrebné, ale pokrájať alebo postrúhať a jesť na zadných zuboch. Platí zásada: čím tvrdšia strava, tým ju treba na menšie kúsky pokrájať. Pri zahryznutí do nich by mohlo dôjsť k odlomeniu zámku. Zámky sú odolné na tlak a ťah ale strihom sa uvoľnia. Ovocie s kôstkou je treba pri konzumácii odkôstkovať. Veľmi lepivé sladkosti ako karamelky je lepšie mimo úst nechať rozpustiť a potom vypiť. Žuvačky je možné si dopriať, ale odporúčame si vyberať nelepivé druhy.
Bude mi strojček prekážať pri mojich školských a mimoškolských aktivitách ako šport, hra na hudobné nástroje, spev?
Nie, ale u kontaktných športov je vhodné používať chrániče.
Chcem si dať vyrovnať zuby, ale nechcem, aby bolo strojček vidieť. Dajú sa vyrovnať zuby pomocou snímacieho (vyberacieho) strojčeka aj v dospelosti?
Liečba snímacím strojčekom je možná aj v dospelosti. Je na výber viacero možností liečby vyberacím strojčekom. Vo všeobecnosti však je nutné nosiť snímací aparát prakticky permanentne a napriek tomu je možná úprava len malých odchyliek. Preto odporúčame liečbu fixným (pevným) strojčekom.
Je možná liečba lingválnym neviditeľným strojčekom. Treba sa ale pripraviť na značný diskomfort, najmä dráždenie jazyka a s tým spojené problémy pri reči.
Pacientom s najvyššími nárokmi na vzhľad fixného aparátu preto odporúčame nový veľmi estetický zafírový typ strojčeka v spojení s bielymi oblúkmi. Viac tu...
Je nutné trhať stále zuby pri ortodontickej liečbe?
Je niekoľko možností, ako narovnávať krivé zuby bez toho, aby ste sa s niektorými museli navždy rozlúčiť. Predtým Vás ale čaká dôkladné vyšetrenie, nafotenie vášho stavu, röntgen, odtlačky zubov a zhotovenie sadrových modelov. Všetko treba dôkladne analyzovať a zhodnotiť. Sú prípady, keď sa trhaniu zubov vyhnúť nedá, ale väčšinou vieme nájsť spôsob, ako sa zaobísť bez trhania.
Kedy je potrebné dieťaťu operovať uzdičku, ktorá robí medzeru medzi zubami.
Nie skôr, ako sa prerežú trojky, prípadne až sedmičky (druhé stoličky). Dovtedy sa vyvíja čeľusť a výška úponu uzdičky sa mení. Pokiaľ zlý úpon pretrváva, odporúčame najskôr ortodontický uzáver medzery a potom prípadný chir. zákrok. Vzniknutá jazva potom udržuje zuby pri sebe. Ak by uzáveru medzery predchádzala operácia, vzniknutá jazva by kládla odpor pri následnom ortodontickom uzávere medzery.
Dajú sa opraviť kazy počas liečby fixným aparátom (strojčekom nalepeným na zuboch napevno)?
Samozrejme áno. Pred návštevou svojho ošetrujúceho zubného lekára Vám z kazom postihnutého zuba odstránime ortodontický oblúk a breketu(zámku). Po ošetrení nalepíme na ošetrenú oblasť naspäť súčiastky strojčeka.
Dá sa so strojčekom bozkávať?
Samozrejme áno.
Ak mám alergiu na kov, môžem mať strojček?
Samozrejme áno. Alergiu budeme evidovať v zdravotnej dokumentácii a odporučíme vám kovové zámky bez niklu, prípadne keramické, zafírové zámky. V liečbe budeme používať ortodontické drôty bez obsahu niklu.
Dá sa so strojčekom chodiť do sauny?
Samozrejme áno. Strojček sa zohreje maximálne na teplotu ľudského tela.
Mám zub schovaný v kosti, nevyrástol mi, čo sa s tým dá robiť?
Je možné ho ortodonticky zaradiť do zubného oblúka, vytrhnúť alebo ponechať na mieste a sledovať. Stanovenie pre Vás najlepšej možnosti závisí od viacerých faktorov, preto je nutné osobné stretnutie, konzultácia u čeľustného ortopéda.
Nemám založený zub, nevyrástol mi, čo sa s tým dá robiť?
Možností je viac. Je možný ortodontický posun susediacich zubov a uzavretie medzery, je možné ortodontické otvorenie priestoru a náhrada chýbajúceho zuba (autotransplantát, implantát, rochetova dlaha, mostík, atď.). Stanovenie pre vás najlepšej možnosti závisí od viacerých faktorov, preto je nutné osobné stretnutie, konzultácia u čeľustného ortopéda.
Kvôli práci mi nemôže byť vidno strojček. Je možné mať „neviditeľný“ strojček?
Samozrejme. Možností je viac ako napriklad použitie lingválneho strojčeka, systému priehľadných fólii, zafírového strojčeka v kombinácii s bielymi oblúkmi, atď. Stanovenie pre vás najlepšej možnosti závisí od viacerých faktorov, preto je nutné osobné stretnutie, konzultácia u čeľustného ortopéda. Viac tu...
Ako bude liečba prebiehať?
Vždy je potrebná čeľustno-ortopedická konzultácia a písomné stanovisko o predbežnom vyšetrení a posúdení potrebnosti liečby. Viac tu...
V priebehu ortodontickej liečby budem potrebovať vyšetrenie hlavy magnetickou rezonanciou, bude to problém?
Nie, pokiaľ sa nejedná o MRI vyšetrenie v oblasti čeľustí. Viac o MRI a Ortodoncia (Sťiahnuť PDF formát - 0,7MB)
Koľko stojí strojček na zuboch?
Hradí sa liečba, nie strojček. Ortodontická liečba je všade vo svete finančne náročná. Je to dané veľmi drahými a kvalitnými súčiastkami aparátov (americkí a nemeckí výrobcovia), náročnosťou práce vysoko kvalifikovaného personálu i nutnosťou mať k dispozícii široké spektrum pomôcok. Liečebné výkony pri liečbe fixnými strojčekmi trvajú náležitý čas a takmer nikdy nie je celá liečba dokončená za menej ako 12 – 15 návštev. Cena závisí od náročnosti, dĺžky trvania, zvolenej techniky, použitého materiálu a prístrojového vybavenia. Viac tu...
Ako si dohodnem stretnutie?
Je možné sa objednať osobne, telefonicky alebo pomocou on-line elektronického formulára. Viac tu...