Dentálna hygiena

Dentálna hygiena je súčasťou každodenného života. Je to najlacnejšia a najúčinnejšia metóda prevencie, ktorá vedie k zachovaniu zdravých a krásnych zubov po celý život. Pravidelnou profesionálnou dentálnou hygienou spoločne zabránime vzniku zubného kazu, zápalom ďasien, závesného aparátu a predčasnej strate zubov / paradentóze /. Viac...

Najnovšie medicínske poznatky dokazujú, že zlý stav dutiny ústnej súvisí s vážnymi zdravotnými problémami, ako sú mozgové príhody, srdcovo-cievne problémy, poruchy tráviaceho traktu, cukrovka, zápaly kĺbov a pod. Čisté ústa teda výrazne ovplyvňujú Vaše celkové zdravie a imunitu! Viac...

Profesionálnu dentálnu hygienu vykonáva dentálna hygienička a je vhodné ju absolvovať aspoň raz ročne. Nechať si zuby skontrolovať a vyčistiť zákutia, o ktorých ani sami nevieme, skôr, ako v nich vzniknú problémy. A samozrejme dozvedieť sa, kde sú a ako ich čistiť. Potom môžeme zabudnúť na genetiku a náš úsmev bude jednoducho nádherný. Ak niekto ešte navyše fajčí, má rád čierny čaj, kávu a červené víno, mal by zájsť aj raz za pol roka. Pri ochoreniach parodontu, pri zvýšenej tvorbe zubného kameňa, kazivosti sú potrebné návštevy aspoň štyrikrát do roka a recall – pravidelná dlhodobá starostlivosť o Váš chrup.

Poznajte aj Vy radosť a uspokojenie, keď budete odchádzať zo zubárskeho kresla s tým, že „zase nič nenašli“.

Profesionálna dentálna hygiena zahŕňa:

1.Vstupné komplexné vyšetrenie - anamnéza, stav chrupu, stav ústnej hygieny, parodontologické vyšetrenie so stanovením medzinárodných indexov, zhodnotenie stavu parodontu a mäkkých tkanív.

2. Návrh liečebného plánu.

3. Ultrazvukové čistenie zubného kameňa a následné dočistenie s ručnými nástrojmi.

4. Leštenie zubov a výplní špeciálnymi pastami a pomôckami.

5. Odstránenie pigmentových škvŕn z potravy /káva, čaj / a fajčenia prístrojom AirFlow.

AirFlow je novinkou v oblasti preventívnej stomatologickej starostlivosti. Princíp spočíva vo veľmi jemnom pieskovaní a čistení zubov. Ošetrené sú aj tie časti zubov, ktoré nie sú bežným spôsobom dostupné /medzizubné priestory/. Tiež sa odporúča pred ambulantným bielením zubov, keďže zuby po tejto procedúre sú belšie a žiarivejšie.

6. Lokálna fluoridácia zubov - vykonáva sa ambulantne pomocou roztokov, lakov, gélov s vysokým obsahom fluoridových iónov pre posilnenie zubnej skloviny. Aplikácia je nebolestivá, pôsobí na zuboch určitý čas a vo veľkej miere sa podieľa na znižovaní kazivosti a citlivosti.

7. Pečatenie fisúr
Členitý, ryhovaný, niekedy až porézny povrch zadných zubov je extrémne ťažké (niekedy až nemožné) si dôkladne vyčistiť od baktérii a jedla. Ako baktérie reagujú s jedlom, tvoria kyseliny a poškodzujú povrch zuba zapríčiňujúc zubný kaz.
Nedávne štúdie ukazujú, že 88 % kazov školských detí pramenia práve z týchto miest. Stomatológ alebo dentálna hygienička Vám ochránia tieto citlivé oblasti zapečatením (zaliatím) hlbokých rýh a členitých povrchov. Zub zostáva hladký, bez rýh, čo zabraňuje usádzaniu baktérií a jedla.
Stomatológovia odporúčajú pečatiť zuby deťom hneď po tom, čo dôjde k ich prerezaniu na povrch. Toto ošetrenie je úplne bezbolestné, deti získavajú pozitívne skúsenosti s ošetrením v zubnej ambulancii a vzniká pozitívny kontakt so zubným lekárom. Je možné pečatiť zuby aj dospelým pacientom, v súčasnosti je to bežné ošetrenie v záchovnej stomatológii.
Mnohoročné výsledky pečatenia stomatológmi jednoznačne potvrdili, že pečatenie rýh zadných zubov podstatným spôsobom znižuje tvorbu zubného kazu na týchto miestach. Tiež treba podotknúť, že pečatenie je ekonomicky najvýhodnejšia ochrana pred zubným kazom.

8. Profylaktická inštruktáž, výber vhodných pomôcok a nácvik ústnej hygieny u detí a dospelých
Priamo v ústach a pred zrkadlom  inštruujeme (ukážeme, natrénujeme a skontrolujeme) ako  používať  zubnú kefku, medzizubné kefky, sólo kefky a iné pomôcky potrebné na odstránenie bakteriálneho povlaku. Video...                 

9. Ošetrenie citlivých krčkov
Extrémne citlivé zuby alebo oblasť úst, ktoré nereagujú na liečbu fluoridmi môžu benefitovať z aplikácie silnejších znecitlivejúcich činidiel. Tieto činidlá budú aplikované priamo na postihnutú oblasť, zablokujú exponovaný dentín a odstránia alebo znížia bolesť a citlivosť zubov.

10. Profesionálna starostlivosť o protézy, fixné zubné náhrady a implantáty.
Celkové a čiastočné protézy a náhrady by mali byť pravidelne skontrolované a profesionálne očistené.  Odstránime všetky depozitá a škvrny z Vašich protéz a naučíme Vás ako sa o ne starať.

11. Bielenie zubov
Stačí jedna návšteva a výsledný efekt žiarivo bielych zubov Vám vydrží niekoľko rokov.
Viac...

Ako sa vyhnúť často bolestivým kazom, zápalu ďasien, prípadnej strate zubov a ďalším komplikáciám ?
Bez baktérii v zubnom povlaku tieto problémy nevzniknú. To znamená, že ak by sme si pravidelne dostatočne odstraňovali bakteriálny povlak zo zubov, žiadne ochorenie nám nehrozí. Nie je dôležité čistenie niekoľkokrát denne. Dôležitá je technika odstraňovania povlakov.  
Viac...